Konferencja „Zdrowie psychiczne społeczności – deinstytucjonalizacja, różnorodność i integracja” Lizbona

Piotr Olech, lider merytoryczny programu Najpierw Mieszkanie TPBA Gdańsk oraz członek naszego stowarzyszenia, uczestniczył w Międzynarodowej Konferencji „Zdrowie psychiczne społeczności – deinstytucjonalizacja, różnorodność i integracja” w Fundacji Calouste Gulbenkiana w Lizbonie zorganizowanej w dniach od 25 do 27 marca 2025 roku przez partnerów z Portugalii AEIPS – Associação para o Estudo e Integração Psicossocial.

Tutaj więcej o konferencji i jej programie https://www.aeips.pt/community-mental-health-conference-eng/

W konferencji uczestniczyli eksperci, badacze i praktycy z Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Brazylii, Gruzji. Znacząca część konferencji poświęcona była metodzie Najpierw Mieszkanie i mieszkalnictwu społecznemu. Szeroko dyskutowana była środowiskowa pomoc dla osób z zaburzeniami psychicznymi i kwestie zamykania dużych szpitali psychiatrycznych. Niezwykle poruszające były historie deinstytucjonalizacji szpitali psychiatrycznych, w tym dramatyczna historia „Brazylijskiego Holokaustu”. Istotna część obejmowała kwestie zatrudniania i aktywności zawodowej, w tym metodzie Job First, która promuje rozpoczęcie pracy od razu, bez pośrednich etapów tj. jak szkolenia, staże zawodowe, wspierane zatrudnienie, na otwartym i konkurencyjnym rynku pracy. Część konferencyjna poprzedzona była wizytami studyjnymi.

Doświadczenia Towarzystwa Pomocy i członków Polskiego Stowarzyszenia we wdrażaniu Najpierw Mieszkanie zaprezentowane zostały na sesji obok doświadczeń portugalskich (AEIPS) oraz amerykańskich prezentowanych przez ojca metody Najpierw Mieszkanie czyli Sama Tsemberisa z Pathways to Housing. Na jednym ze zdjęć Teresa Duarte, Sam Tsemberis, Piotr Olech i Jose Ornelas.

Rozwiązania polskie w zakresie wdrażania Najpierw Mieszkanie ukazane zostały przez pryzmat budowania i rozwijania relacji. „Nasze doświadczenie pokazuje, że po tym, jak ludzie dostaną odpowiednie mieszkanie i zamieszkają w nim, zaczyna się cała magia i historia. A potem relacje odgrywają kluczową rolę. Jesteśmy głęboko przekonani, że relacje mogą być i są uzdrawiające i leczące.” Relacje w wystąpieniu i prezentacji ukazane zostały przez pryzmat kilku wymiarów: JA, Rodzina i bliscy, Sąsiedztwo i lokalna społeczność, Kadra wspierająca, Instytucje zewnętrzne, Uczestnicy i lokatorzy, Środowisko, natura i rzeczy materialne, DOM.

Cieszymy się bardzo, gdy nasi członkowie i współpracownicy mają możliwość spotykać się i uczyć od najlepszych.